Ortak Eğitim

Sizlere Ortak Eğitim Koordinatörlüğü'nü takdim etmekten büyük mutluluk duymaktayız. Ortak Eğitim, ilk olarak Amerika'da yaklaşık 100 yıl önce uygulanmaya başlanmış olup halen, teorik lisans eğitim bilgisi ile iş hayatı deneyimlerini entegre eden güçlü bir eğitim modeli olmaya devam etmektedir. Ülkemizde Ortak Eğitim Modeli, 2005 yılından itibaren TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi tarafından başarıyla yürütülmektedir. Aksaray Üniversitesi olarak ise, uygulamayı hayata geçiren ilk Devlet Üniversitesi olmanın haklı gurur ve onurunu yaşamaktayız.

Ortak Eğitim, seçmeli bir uygulama olup, öğrenci kayıtlı olduğu programının bir parçası olan Ortak Eğitime isterse başvurabilir. İlk 6 yarıyılda başarılı (alttan dersi olmayan), genel not ortalaması 2.5/4.0 ve üzerinde, Koordinatörlük tarafından başvurusu kabul edilen ortak eğitim öğrencisi, 7. ve 8. yarıyıl boyunca iş-birliği protokolümüz olan Özel Sektör ve Kamu Kurum/Kuruluşlarında 28 hafta ücretli ve sigortalı olarak, stajer mühendis statüsünde çalışır. Bu sayede öğrenci, iş hayatı ile mezun olmadan önce tanışır, deneyim kazanır ve gerçek hayata hazırlıklı hale gelir. İşveren ise yetenekli ve çalışkan mühendisi bulma imkanına sahip olacaktır. İş-birliği protokolümüz olan Özel Sektör ve Kamu Kurum/Kuruluşları hakkında detaylı bilgi "Paydaşlarımız" sayfasında paylaşılmaktadır.

Klasik staj uygulaması (Stajer Öğrenci) ile Ortak Eğitim Modeli (Stajer Mühendis) arasındaki fark çok önemlidir:

Kısa süreli olan klasik staj uygulamasında öğrenci, bir iş yerinde sistemin nasıl çalıştığını gözlemlemeye gider. Ancak Ortak Eğitim Öğrencisi (Stajer Mühendis), mezuniyet sonrasında da devam edeceği mesleğine başlamak için iş yerindedir ve ücretli çalışandır!

2018-2019 Eğitim-Öğretim Yılı Güz Yarıyılı itibariyle Fakültemiz'de uygulamaya başladığımız Ortak Eğitim, Mühendislik Fakültesi bünyesinde kurulan "Ortak Eğitim Koordinatörlüğü" tarafından yürütülmektedir. Bölümlerimiz ile koordineli şekilde çalışmakla birlikte, uygulamanın sağlıklı ve verimli bir şekilde hayata geçirilmesi amacıyla sekreteryası ve akademik personeli ile Dekanlık içerisinde ayrı bir birim olarak tasarlanan Koordinatörlük, öğrenci, aile ve işverenlerin kesişim/irtibat noktası konumundadır.

Önümüzdeki 2 yıl içerisinde, Ortak Eğitim Modelimizi uluslararası platforma taşımayı hedefliyoruz. Bu kapsamda Koordinatörlüğümüz, Ortak Eğitim öğrencisinin mecburi hizmet karşılığı yurt dışı eğitim maliyetini karşılayacak Firma ile Uluslararası Üniversite arasında bağlantı ve koordinasyon görevini üstlenecektir.

Kıymetli Öğrencilerimiz, Değerli Öğrenci Velisi ve İşverenler;

Ortak Eğitim modelimiz hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için web sitemizi detaylı olarak incelemenizi öneririz. Sizlerle çalışmayı ve Sizlere, hedeflerinize ulaşma konusunda yardımcı olmayı dört gözle bekliyoruz. Daha fazla bilgi sahibi olmak istediğiniz bir konuda Bizimle irtibata geçmekten lütfen çekinmeyiniz.

Saygılarımızla,
Prof. Dr. Semih EKERCİN (Koordinatör)
Mühendislik Fakültesi
Ortak Eğitim Koordinatörlüğü
[email protected]

ASÜ MF

Fakülte Ortak Eğitim Komisyonu

 • Prof. Dr. Semih EKERCİN (DEKAN)

  Ortak Eğitim Koordinatörü (CV)

  Tel: (382) 288 3500
 • Doç. Dr. Melayib BİLGİN

  Ortak Eğitim Koordinatör Yardımcısı (CV)

  Tel: (382) 288 3502
 • Bölüm Ortak Eğitim Koordinatörleri

  • Dr. Öğr. Üyesi İsmail ŞİMŞEK

   Çevre Mühendisliği Bölümü

   Tel: (382) 288 3595
  • Doç. Dr. Yunus UZUN

   E-Elektronik Mühendisliği Bölümü

   Tel: (382) 288 3655
  • Doç. Dr. Günay ÖZBAY

   Endüstri Mühendisliği Bölümü

   Tel: (382) 288 3641
  • Dr. Öğr. Üyesi Ayhan DURAN

   Gıda Mühendisliği Bölümü

   Tel: (382) 288 3543
  • Prof. Dr. Hediye ERDOĞAN

   Harita Mühendisliği Bölümü

   Tel: (382) 288 3713
  • Prof. Dr. Aydın KÖMÜR

   İnşaat Mühendisliği Bölümü

   Tel: (382) 288 3579
  • Dr. Öğr. Üyesi Bahattin GÜLLÜ

   Jeoloji Mühendisliği Bölümü

   Tel: (382) 288 3745
  • Dr. Öğr. Üyesi Muhammet ÇELİK

   Makine Mühendisliği Bölümü

   Tel: (382) 288 3684
  • Nükhet ÖZOZAN

   Ortak Eğitim Koordinatörlüğü - Sekreterya

   Tel: (382) 288 3520