Ortak Eğİtİm

 

SESizlere Ortak Eğitim Koordinatörlüğü'nü takdim etmekten büyük mutluluk duymaktayız. Ortak Eğitim, ilk olarak Amerika'da yaklaşık 100 yıl önce uygulanmaya başlanmış olup halen, teorik lisans eğitim bilgisi ile iş hayatı deneyimlerini entegre eden güçlü bir eğitim modeli olmaya devam etmektedir. Ülkemizde Ortak Eğitim Modeli, 2005 yılından itibaren TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi tarafından başarıyla yürütülmektedir. Aksaray Üniversitesi olarak ise, uygulamayı hayata geçiren ilk Devlet Üniversitesi olmanın haklı gurur ve onurunu yaşamaktayız.

Ortak Eğitim, seçmeli bir uygulama olup, öğrenci kayıtlı olduğu programının bir parçası olan Ortak Eğitime isterse başvurabilir. İlk 6 yarıyılda başarılı (alttan dersi olmayan), genel not ortalaması 2.5/4.0 ve üzerinde, Koordinatörlük tarafından başvurusu kabul edilen ortak eğitim öğrencisi, 7. ve 8. yarıyıl boyunca iş-birliği protokolümüz olan Özel Sektör ve Kamu Kurum/Kuruluşlarında 28 hafta ücretli ve sigortalı olarak, stajer mühendis statüsünde çalışır. Bu sayede öğrenci, iş hayatı ile mezun olmadan önce tanışır, deneyim kazanır ve gerçek hayata hazırlıklı hale gelir. İşveren ise yetenekli ve çalışkan mühendisi bulma imkanına sahip olacaktır. İş-birliği protokolümüz olan Özel Sektör ve Kamu Kurum/Kuruluşları hakkında detaylı bilgi bu web sitesinden Sizlerle paylaşılacaktır.

Klasik staj uygulaması (Stajer Öğrenci) ile Ortak Eğitim Modeli (Stajer Mühendis) arasındaki fark çok önemlidir:

"Kısa süreli olan klasik staj uygulamasında öğrenci, bir iş yerinde sistemin nasıl çalıştığını gözlemlemeye gider. Ancak Ortak Eğitim Öğrencisi, mezuniyet sonrasında da devam edeceği mesleğine başlamak için iş yerindedir ve ücretli çalışandır!

2018-2019 Eğitim-Öğretim Yılı Güz Yarıyılından itibaren Fakültemiz'de uygulanmaya başlanacak olan Ortak Eğitim Modeli, Mühendislik Fakültesi bünyesinde kurulan "Ortak Eğitim Koordinatörlüğü" tarafından yürütülmektedir. Bölümlerimiz ile koordineli şekilde çalışmakla birlikte, uygulamanın sağlıklı ve verimli bir şekilde hayata geçirilmesi amacıyla sekreteryası ve akademik personeli ile Dekanlık içerisinde ayrı bir birim olarak tasarlanan Koordinatörlük, öğrenci, aile ve işverenlerin kesişim/irtibat noktası konumundadır.

Önümüzdeki 2 yıl içerisinde, Ortak Eğitim Modelimizi uluslararası platforma taşımayı hedefliyoruz. Bu kapsamda Koordinatörlüğümüz, Ortak Eğitim öğrencisinin mecburi hizmet karşılığı yurt dışı eğitim maliyetini karşılayacak Firma ile Uluslararası Üniversite arasında bağlantı ve koordinasyon görevini üstlenecektir.

Değerli Öğrenci, Öğrenci Velisi ve İşverenler:

Ortak Eğitim modelimiz hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için web sitemizi detaylı olarak incelemenizi öneririz. Sizlerle çalışmayı ve Sizlere, hedeflerinize ulaşma konusunda yardımcı olmayı dört gözle bekliyoruz. Daha fazla bilgi sahibi olmak istediğiniz bir konuda Bizimle irtibata geçmekten lütfen çekinmeyiniz.

Saygılarımızla...

Prof. Dr. Semih EKERCİN (CV)
Koordinatör
Mühendislik Fakültesi, Ortak Eğitim Koordinatörlüğü
[email protected]